Taśmy i folie uszczelniające w mieszkaniu

Każdy z nas słyszał o taśmach i foliach uszczelniających, ale nie każdy wie do czego one służą. Tymczasem taśmy i folie pełnią role izolatora i, gdyby nie one, nasze łazienki i kuchnie w dość szybkim czasie zostałyby zagrzybione, lub zalane wodą. Dlatego każdy specjalista w zakresie aranżacji łazienek i kuchni wie, że miejsca najbardziej narażone na kontakt z wodą muszą być zaizolowane. Czasami wystarczy izolacja do wysokości nieco przekraczającej miejsce odpływu lub poboru wody, a czasem izoluje się powierzchnie aż do sufitu.

Folia uszczelniająca

 

Folia uszczelniająca spełnia zadanie hydroizolatora pod płytki ceramiczne. Stosuje się ją do łazienek i kuchni, głównie w montażu natrysków i toalet. Folia ma gotową do użycia, jednolitą masę i tworzy elastyczną, wodochronną powłokę. Można ją stosować obok styropianu podczas montażu systemów ogrzewania podłogowego. Folia szybko schnie i jest wykonana z ekologicznych tworzyw.
Aby położyć warstwę foli należy oczyścić podłoże, na którym ma się ona znajdować. Gdy chcemy położyć warstwę foli na nowe tynki lub beton muszą one być związane i wysezonowane. Gdy, z kolei, planujemy położenie folii na porowate i chłonne podłoża należy najpierw wzmocnić grunt.

Przed użyciem foli należy ją wymieszać. Folię nakłada się w minimum dwóch warstwach, za pomocą pędzla lub wałka. Po nałożeniu należy odczekać aż warstwa całkowicie wyschnie. Grubość suchej powłoki foli powinna wynosić 1 mm. Gdy powłoka całkiem wyschnie można przyklejać okłady ceramiczne, używając klejów elastycznych.

Używając masy należy zwrócić uwagę, by świeża warstwa masy nie byłą poddawana intensywnemu suszeniu, lub nie zamokła. Nie można też dodawać do niej żadnych substancji. Dane techniczne na temat właściwej eksploatacji foli znajdują się na instrukcji obsługi, dołączonej do każdego opakowania.

Taśma uszczelniająca

 

Zadaniem taśmy jest zabezpieczenie powierzchni śliskich kuchni i łazienki przed przenikaniem wody i zawilgoceniem. Taśma, w połączeniu z folią izolacyjną, jest wykorzystywana do zabezpieczenia uszczelnień w łazience, np. uszczelnień kabin prysznicowych. Jest wykonana z wysokoodpornej dzianiny poliestrowej, co pozwala na utrzymanie trwałości izolacji.

Taśmy możemy używać nawet gdy posiadamy w posadzce instalację ogrzewania podłogowego, bo jest ona odporna na wysokie temperatury.

Najważniejsza część izolacyjna, czyli pas, znajduje się w środkowej części taśmy. Jest wykonana z niezwykle odpornego tworzywa, co chroni przed wilgocią.

Taśmę uszczelniającą wykorzystuje się do zabezpieczenia narożników ścian i miejsc, w których ściany łączą się z podłogą. Zatapia się je w płynnej warstwie foli i łączy poszczególne odcinki taśmy przy pomocy zachodzących na siebie zakończeń. Taśmy uszczelniające można łączyć zarówno z folią uszczelniającą, jak i z klejami do płytek ceramicznych.

Aby uniknąć zagrzybienia, lub zalania powierzchni łazienki lub kuchni konieczne jest zastosowane taśmy i folii uszczelniających, które zatrzymają przepływ wody. Taśmy i kleje stosuje się w miejscach najbardziej narażonych na zalanie. Tworzą one warstwę izolacyjną. Taką izolację każdy może wykonać samodzielnie. Wystarczy zakup odpowiednich materiałów i zastosowanie się do instrukcji montażowych.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 9.8/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: +3 (from 3 votes)
Taśmy i folie uszczelniające w mieszkaniu, 9.8 out of 10 based on 4 ratings