Jak działa syfon w odpływie liniowym

Syfony są bardzo istotnymi elementami każdej instalacji hydrauliczno – sanitarnej. Używa się ich przy instalacji wszelkiego rodzaju umywalek, muszli klozetowych, zlewozmywaków oraz odpływów. Pomimo tego, nie wszyscy użytkownicy tych urządzeń w pełni zdają sobie sprawę, jak ważne jest zastosowanie syfonów dla przyjemnego korzystania z łazienki, toalety, czy kuchni.

Syfony są łącznikami pomiędzy bezpośrednim odpływem wody z danego urządzenia sanitarnego (np. umywalka, muszla klozetowa, brodzik prysznicowy, odpływ liniowy) a pozostałą częścią systemu kanalizacyjnego. Posiadają charakterystyczny, wygięty kształt, który decyduje o gromadzeniu się w syfonie cięższych zanieczyszczeń, co dla niektórych osób pozostaje głównym celem funkcjonowania syfonu, ale przede wszystkim sprawia to, że w środku syfonu zbiera się woda, która pozostaje tam stale, chyba że dane urządzenie jest przez dłuższy czas zupełnie nie wykorzystywane (wtedy może dojść do wyparowania całej wody zebranej w syfonie). Istotą wykorzystania syfonów jest właśnie ta zbierająca się woda. Tworzy ona nieprzepuszczającą powietrza warstwę, która uniemożliwia wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów przez kratki odpływowe. Dzięki temu możemy cieszyć się korzystaniem z łazienki, toalety lub innego pomieszczenia związanego z koniecznością odprowadzania wody, bez występowania przykrej konieczności przebywania w jednym miejscu z nieprzyjemnym zapachem.

Jedynie w przypadkach nieprawidłowo działającego systemu wentylacji kanalizacji może się zdarzyć, że pozostająca w syfonach woda zostanie wypchnięta na zewnątrz razem z powietrzem, z reguły jednak takie sytuacje nie występują i syfony doskonale spełniają swoją funkcję.

Powyższe właściwości pokazują, jak ważne są syfony, co dotyczy każdego rodzaju odpływów. Zapewniana przez nie bariera zapachowa to niezwykle istotny czynnik, który tak naprawdę zdecydowanie poprawia jakość codziennego użytkowania jakiegokolwiek elementu podłączonego do kanalizacji. Bez syfonów niestety nie byłoby to w pełni możliwe.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 6.7/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)
Jak działa syfon w odpływie liniowym, 6.7 out of 10 based on 3 ratings