Jak dbać o stal nierdzewną??

Stal nierdzewna jest bez wątpienia bardzo wytrzymałym materiałem. Dzięki pokryciu tlenkiem chromu staje się zdecydowanie odporniejsza na działanie wody oraz innych czynników, które mogą powodować korozję, co pozwala na wykorzystywanie stali nierdzewnej we wszelkiego rodzaju instalacjach wodnych. Zdecydowaną zaletą w tym przypadku pozostaje brak konieczności przeprowadzania skomplikowanych zabiegów, mających na celu utrzymanie elementów stalowych w odpowiednim stanie.

Niewątpliwa trwałość nie oznacza jednak, że o elementy wykonane ze stali nierdzewnej nie potrzeba dbać, choć z pewnością wiele osób może być właśnie tego zdania. Podobnie jak w przypadku wykonanych z innych materiałów elementów wyposażenia łazienek, tak również i w przypadku stalowych odpływów i kratek najlepiej jest regularnie dbać o ich czystość. Zbierające się na powierzchni zabrudzenia powstające przy normalnym, codziennym użytkowaniu dają się bardzo łatwo wyczyścić przy użyciu lekkich detergentów – substancji takich jak na przykład płyn do mycia naczyń, czy nawet zwykłe mydło. Ich użycie do czyszczenia stali jest bezpieczne i z pewnością nie spowoduje żadnych komplikacji.

Problemy mogą się zacząć, w przypadku gdy do czyszczenia elementów wykonanych ze stali nierdzewnej użyje się silnie aktywnych substancji czyszczących, a szczególności tych zawierających w składzie chlor lub kwas solny. Jest tak, ponieważ mogą one wejść w reakcję ze stalą chromowaną i przez to otworzyć drogę do korozji. Do czyszczenia lekkich zabrudzeń najlepiej jest użyć miękkiej gąbki lub szmatki, zdecydowanie odradzane jest używanie zmywaków wykonanych z drutu, ze względu na możliwość porysowania nawierzchni. Dodatkowo bardzo szkodliwy dla opisywanych elementów może być kontakt ze stalą węglową, z której często wykonane są popularnie wykorzystywane w gospodarstwie domowym „druciaki”. W przypadku konieczności usunięcia kamienia zalecane jest użycie past ścieralnych, takich jak te wykorzystywane w przemyśle samochodowym do czyszczenia karoserii.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)