Izolacja podłoża wokół odpływu liniowego

Montaż odpływu liniowego wymaga odpowiedniej izolacji podłoża. Aby odpowiednio zabezpieczyć podłoże należy przeprowadzić szereg prostych zabiegów. Ten artykuł można potraktować jako poradnik montażowy dla osób, które samodzielnie zajmują się obsadzeniem odpływu liniowego w swojej łazience.

Folia w płynie

Wykorzystując pędzel, wałek lub inny przedmiot nanosimy płyn na całą powierzchnię wokół odpływu liniowego. Czynność ponawiamy minimum dwa razy w odstępach 90 minutowych. 1,5 godziny to czas schnięcia folii w płynie. Przed nałożeniem należy wysuszyć i oczyścić podłoże. Należy pozbyć się wszystkiego co mogłoby wpłynąć na ograniczenie przyczepności.

Kołnierz montażowy

Istotnym elementem, który łączy podłoże z odpływem liniowym jest kołnierz montażowy. Jego wykorzystanie jest kluczowe dla zachowania stabilności. Dzieje się tak ponieważ beton stanowiący podłoże oraz stal nierdzewna z kratki ściekowej mają zupełnie inną rozszerzalność cieplną.

Dzięki kołnierzom uszczelnienie jest jeszcze lepsze. Gwarantuje to materiał wykonania – stal lepki oraz plastyczny.

Płytki ceramiczne

To jakie wybierzemy płytki ceramiczne ma znamienny wpływ. Nie należy kierować się tylko i wyłącznie atrybutami wizualnymi. Należy zwracać uwagę także na atrybuty techniczne.

Istotnym kryterium wyboru płytek ceramicznych powinna być nasiąkliwość. Im mniejsza, tym lepsza. Taka kształtująca się na poziomie około 3% wydaje się być idealna. Takie płytki gwarantują zachowanie najwyższej jakości. Nie ma w nich miejsca na powstanie grzyba, czy innej pleśni.

Fuga

Bardzo ważnym elementem jest spoinowanie płytek ceramicznych, znane powszechnie jako fugowanie. Przy odpływach liniowych wykorzystuje się fugę silikonową, która daje gwarancję trwałości (nieścieralności).

Bardzo ważne jest odpowiednie spoinowanie przy samym odpływie liniowym. Zaleca się nałożenie podwójnej warstwy fugi silikonowej dla zwiększenia efektu. Fuga silikonowa ma swoje zastosowanie wszędzie tam gdzie jest wilgoć.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)
Izolacja podłoża wokół odpływu liniowego, 10.0 out of 10 based on 1 rating