Zasada działania odpływu liniowego

Odpływy liniowe są jednym ze sposobów na odprowadzenie wody z pomieszczeń lub przestrzeni, w których potrzebne jest jej zużycie. Powszechnie są wykorzystywane na przykład na pływalniach krytych. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się je również w domach, co pozwala na rezygnację z brodzików prysznicowych czy też wanny.

Najważniejszymi elementami konstrukcyjnymi odpływów liniowych są bez wątpienia kratka zbiorcza, wpust podłogowy i znajdujący się poniżej syfon oraz rura odpływowa. Każdy z tych elementów posiada swoje określone zastosowanie, co łącznie pozwala cieszyć się skutecznym odprowadzaniem wody z danego miejsca.
Odpływy montuje się na płaskich powierzchniach, często wyprofilowanych lekko pochyło, aby woda nie zbierała się na danej przestrzeni lecz spływała do kratki a następnie dalej. Kratka zbiorcza zabezpiecza przed utraceniem przedmiotu w odpływie, dodatkowo umożliwiają postawienie stopy, pub nawet stanięcie całym ciężarem ciała w miejscu instalacji odpływu, co pozostaje bezpieczne zarówno dla stojącego człowieka, jak i dla znajdującej się pod nim instalacji. Kratki zbiorcze w odpływach liniowych powinny mieć powierzchnię zapewniającą prawidłowe zbieranie wody, dostosowane do zużycia w danym miejsc.

Zebrana woda spływa do wpuszczonej w podłogę niecki, która zapewnia możliwość zebrania się pewnej ilości wody poniżej poziomu, z którego ma ona spływać, co pozwala na uniknięcie sytuacji, w której instalacja nie wystarcza do odprowadzenia wody wystarczająco szybko, co z kolei mogłoby być związane z jej niepotrzebnym gromadzeniem się.

Następnie strumień wody spływa przez syfon, który stanowi zabezpieczenie przed wydostawaniem się z kanalizacji powietrza o nieprzyjemnym zapachu, a na koniec ścieki spływają rurami do dalszych elementów systemu kanalizacyjnego.

Wykorzystanie odpływów liniowych pozwala na zaoszczędzenie miejsca koniecznego do postawienia na przykład brodzika. Dodatkowo wykazują dużą funkcjonalność dzięki znacznej powierzchni zbiorczej wody, co pozwala ją szybko odprowadzać.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: +2 (from 2 votes)